10 країн із найжорсткішими антитютюновими законами

Фінляндія
Рік введення заборони: 1977
Де дозволено палити: на відкритому повітрі поза громадськими місцями і у себе вдома.
Штраф для курців: €50-150, неповнолітнім загрожує тюремне ув’язнення

Фінляндія – піонер у боротьбі з курінням і курцями: тут раніше всіх було введено в дію антитютюнове законодавство, тут одні із самих жорстких обмежень (не так давно, наприклад, було заборонено палити навіть на власному балконі дим може дійти до некурящих сусідів) і найжорсткіші покарання для неповнолітніх курців. Країна має намір до 2040 року бути повністю без курців. Мета здається цілком досяжною: сьогодні лише кожен п’ятий житель Фінляндії не може відмовити собі в сигареті.

 


Ірландія
Рік введення заборони: 2004
Де дозволено палити: у спеціально відведених місцях: в готелях, на вулицях, у в’язницях, інтернатах і психіатричних клініках.
Штраф для курців: €3000

Ірландська влада першою ввела в дію заборони, передбачені Рамковою конвенцією ВООЗ по боротьбі проти тютюну: вона була прийнята в травні 2003 року, а вже з початку 2004-го на Смарагдовому острові під заборону потрапили всі паби, ресторани і кафе. Курцям, які бажають поєднати сигарету з пивом, доводиться вставати з-за столика і переміщатися на вулицю, де для них обладнані спеціальні місця (господарям, котрі не зробили цього і дозволяють диміти в приміщенні, загрожує штраф в €10 000).

Зате їх, як правило, ніхто не питає, куди це відправилась людина зі склянкою пива і пачкою сигарет в руках – а ось тим, хто йде до виходу без сигарети, подібної цікавості не уникнути.

 


Швеція
Рік введення заборони: 2005
Де дозволено палити: в барах і ресторанах у спеціальних приміщеннях, ізольованих від інших приміщень, без права їсти й пити в них
Штраф для курців: до €100

Шведи, як і фіни, сповнені рішучості до середини сторіччя повністю позбутися шкідливої звички – для чого приймають все більш жорсткі антитютюнові закони. Але і курці винаходять все нові способи обійти заборони. Наприклад, звичайною справою стало перетворення ресторанів в закриті клуби з індивідуальним членством: такі місця відносяться до числа закладів без вільного доступу, і в них господарі можуть встановлювати свої правила, що стосуються куріння.

 


Великобританія
Рік введення заборони: 2006-2007 (поетапно в різних частинах Сполученого королівства)
Де дозволено палити: в приватних апартаментах, готелях (номерах) і в’язницях, на відкритому повітрі
Штраф для курців: до £2500

У законодавстві Сполученого королівства окремо прописана заборона на куріння на футбольних стадіонах – по всій території. Що стосується всіх інших місць, то тут все залежить від того, де відбувається справа. Наприклад, в Англії можна закурити на вокзалі чи на зупинці громадського транспорту, а в Шотландії за це можуть оштрафувати на £50.

 


Німеччина
Рік введення заборони: 2008
Де дозволено палити: в спеціально обладнаних кімнатах у громадських місцях, у готелях
Штраф для курців: €25-250

Хоча в сучасній історії Західної Європи пальму першості по боротьбі з курінням тримає Фінляндія, зате в більш віддаленому минулому вона належала Німеччині: тут перші суттєві заборони були прийняті ще наприкінці 1930-х владою Третього рейху. Це обставина не раз нагадувала борцям з курінням німецькі курці, незадоволені тим, що в останні роки вони позбавлені можливості курити навіть у таксі – цей вид транспорту у ФРН прирівняний до суспільного, де курити заборонено.

Мало хто з господарів закладів або водіїв таксі готовий ризикувати і погоджуватися на вмовляння любителів подиміти: як-ніяк, покарання для тих хто пішов назустріч курцям істотне – €1000.

 


Індія
Рік введення заборони: 2008
Де дозволено палити: на відкритому повітрі або в спеціально обладнаних місцях.
Штраф для курців: 200 рупій ($4,25)

Незважаючи на те, що в Індії зонами, вільними від куріння, оголошені навіть готелі і ресторани, не кажучи вже про держустановах та інших громадських місцях, курців у цій країні менше не стає. Їх налічується близько 240 млн чоловік, і хоча штраф за запалену в громадському місці сигарету дорівнює вартості цілої пачки, індуси часто не звертають уваги на заборонні таблички.

 


Франція
Рік введення заборони: 2008
Де дозволено палити: на відкритих терасах ресторанів і кафе, перонах залізничних і палубах теплоходів
Штраф для курців: €68

Протягом майже року – з 1 лютого 2007-го по 1 січня 2008-го – французам дозволялося курити в ресторанах, кафе і на дискотеках, але зараз і вони є місцями, де куріння заборонено. На підприємствах і в установах для курців обладнують спеціальні приміщення, але площею не більше 35 кв. м. і з повною забороною на продаж будь-яких напоїв, навіть води.

Правда, на відміну від більшості інших країн ЄС, французька влада не стала вводити великих штрафів для власників закладів: порушникам доведеться заплатити лише вдвічі більше, ніж нетерплячому курцеві – €135. Зате зараз нерідкі такі ситуації: внутрішні приміщення ресторанів і кафе майже порожні, зате на відкритих терасах вільного столика не знайти.

 


Японія
Рік введення заборони: 2009
Де дозволено палити: у спеціально обладнаних зонах, на відкритому повітрі (не у всіх містах і не на всіх вулицях)
Штраф для курців: середній – 1000 ієн ($13), максимальний – 40 000 ієн ($500)

Японія відрізняється категоричністю в боротьбі з явищами, які на державному рівні визнано загрозливими здоров’ю нації. У Країні висхідного сонця існують закони, спрямовані на боротьбу з ожирінням і зайвою вагою – і звичайно, тут досить жорстко обходяться з курцями.

У багатьох містах з’явилися цілі вулиці, де не можна з’являтися навіть із запаленою сигаретою, не кажучи вже про те, щоб пускати дим. Зате на тих же вулицях можна вільно побачити рекламні плакати з курцями жінками. До речі, в Японії існують навіть спеціальні знаки рожевого кольору, які вказують, що в даному конкретному місці дозволено курити саме жінкам – до такого в Європі не додумалися.

 


США
Рік введення заборони: 2010 (більш ніж у половині штатів)
Де дозволено палити: вдома, в спеціально обладнаних приміщеннях у громадських місцях, на відкритому повітрі
Штраф для курців: в середньому $250-1000 (залежить від законодавства певного штату)

Два роки тому більше половини штатів США прийняли закони, що обмежують куріння у громадських місцях. Десь у число таких місць потрапили тільки державні установи, медичні, дитячі та спортивні організації, у багатьох штатах – ресторани, кафе і бари, але подекуди пішли далі. Наприклад, у Нью-Йорку під заборону потрапили не тільки парки, але і прилеглі до них вулиці, а знаменита Таймс-сквер оголошена повністю зоною некурців.

Жорсткіше всього ставляться до курців в Каліфорнії, де не можна закурити ні на одному з місцевих пляжів, не кажучи вже про інші місця. А в Іллінойсі можна потрапити на рік за ґрати, якщо палити у власній машині в присутності дитини віком до восьми років, і заплатити до $2500, якщо ви – власник кафе і допустили куріння у своєму закладі.

 


Греція
Рік введення заборони: 2010
Де дозволено палити: на відкритому повітрі, вдома і в спеціально відведених місцях
Штраф для курців: €50-200, до €3000 за куріння в громадському транспорті, до €10 000 за багаторазове порушення

Якщо судити за сумами штрафів, передбачених грецьким законодавством для курців, ця країна повинна була бути лідером в боротьбі з поганою звичкою. На ділі ж вийшло навпаки: греки не тільки тримають перше місце за кількістю викурених за рік сигарет на кожного жителя – 3017 штук, але і за кількістю порушників заборон. Як зізнавалися багато господарів ресторанів і кафе, вони не будуть сильно проти, якщо людині захочеться закурити прямо за столиком – незважаючи на те, що власнику закладу за це загрожує штраф в €10 000.

© Forbes