
Важливість профілактики атеросклерозу не можна переоцінити, адже його поширеність в Україні та й у країнах світу вражає. Для прикладу, в нашій країні важко знайти людину старшу 60 років у якої немає змінених атеросклеротичним процесом артерій. А причиною інфаркту, інсульту і багатьох інших захворювань е саме атеросклероз.
Загалом профілактику атеросклерозу можна розділити на первинну та вторинну.
Первинна – спрямована на попередження розвитку або усунення факторів ризику атеросклерозу, ще до того як атеросклероз розвинувся чи при безсимптомному його перебігу.
Вторинна профілактика атеросклерозу – має за мету оптимізацію лікування, зменшення важкості захворювання, покращення прогнозу в пацієнтів з симптомами уражених судин, у яких порушене кровопостачання органів та систем, і які вже перенесли такі важкі ускладнення атеросклерозу як інфаркт чи інсульт.
Завданням первинної профілактики є приведенням до норми усіх факторів ризику.
Тобто:
- відмова від куріння;
- відмова від алкоголю;
- досягнення рівня артеріального тиску 140/90 мм рт ст. або менше;
- нормалізація рівня холестерину та ліпопротеїдів низької щільності;
- зміна харчування( зниження вживання тваринних жирів)
- фізичні навантаження (плавання, біг) не менше 3-4 рази на тиждень тривалістю 30-40 хв;
- нормалізація маси тіла( індекс маси тіла 21-25 кг/м2);
- боротьба з абдомінальни типом ожиріння;
- контроль рівня глюкози крові;
- лікування супутніх захворювань, таких як цукровий діабет чи гіпотиреоз і т.д.
Всі пункти доповнюють один одного, хоча корить кожного з них проявляється незалежно від інших. Наприклад, зміна харчування призводить до зменшення холестерину в крові, навіть якщо ваша маса не знизилася. В той же час, фізичні загрузки разом з дієтою ефективно допомагають знизити масу тіла.
В рамках вторинної профілактики, попри дотримання вищезгаданих пунктів, передбачений прийом ліпідознижуючих препаратів- статинів.
На завершення варто вказати, що лише при корекції пунктів первинної профілактики, ризик розвитку атеросклерозу у людей молодших 50 р становить менше 1%, а в осіб 65-ти літнього віку – не перевищує 3-4%.
БУДЬТЕ ЗДРОВИМИ!!!