Запорука міцного здоров’я – сон!

В рамках масштабного дослідження вчені вирішили встановити, що у життєдіяльності людини найбільше впливає на формування і збереження міцного здоров’я. Було проаналізовано більше десяти факторів, таких як раціональне харчування, фізична активність, психічне благополуччя та інші. В результаті виявилося, що найважливішим чинником у формування міцного здоров’я є сон. Але вчені наголошують, що не треба ігнорувати й інші фактори.

Основою всього є той факт, що сон впливає на обмін речовин в організмі. При відсутності нормального сну навіть правильне харчування призведе до ожиріння, найоптимальніші фізичні навантаження – будуть шкодити, і може розвинутися цукровий діабет, навіть якщо немає генетичної схильності. Крім того вчені встановили, що тривала неможливість виспатися або уривчастий сон пов’язані з розвитком інсульту, інфаркту міокарда, які часто призводять до смерті.

Нормою вважається 7 годин сну. Якщо ж ви спите менше ніж 6 годин за ніч і відбуваються порушення сну, ризик серцево-судинних захворювань та смерті зростає на 48 %, а інсульту – на 15 %.

До того ж, коротша тривалість сну пов’язана із підвищенням артеріального тиску та зростанням ризику розвитку артеріальної гіпертензії. Дані результати було отримано при спостереженні за 578 особами, які не приймали гіпотензивної терапії на момент включення у дослідження. Усім учасникам проводили визначення тривалості та якості сну, і спостерігали за змінами систолічного та діастолічного артеріального тиску. 43% учасників спали менше 6 годин на добу і лише 1% – понад 8 годин. Встановлено наступний зв’язок : чим коротший і слабший був сон, тим вищий ризик розвитку гіпертензії у досліджуваній групі. Вчені виявили, що скорочення тривалості сну на 1 годину призводить до зростання ризику розвитку гіпертонічної хвороби на 37%.

Науковці стверджують, що якби кожен із нас спав достатню кількість часу, то смертність від серцево-судинних захворювань зменшилась би на 50 %, а захворюваність на діабет – на 30%. Це дало б можливість врятувати 100-150 млн. людей щорічно. Варто задуматися, чи не так?