Чому важливо знати свій рівень холестерину в крові?

Одним із найактуальніших захворювань і найпоширеніших причин смерті у ХХ столітті є атеросклероз. Він розвивається внаслідок відкладання у стінках судин холестерину та формування атеросклеротичних бляшок, які збільшуючись перекривають просвіт судин. Це призводить до порушення постачання киснем різних органів (серця, мозку, нирок та ін.). Інсульт та інфаркт міокарда є грізними ускладненнями атеросклерозу, але нажаль часто виступають як перші прояви цієї недуги.


Що таке холестерин?
Холестерин – це складна жироподібна речовина. Він утворюється в печінці, але значна частинахолестерину потрапляє в організм людини з їжею. Найбільше його міститься у продуктах тваринного походження, таких як свинина, яловичина, сало, вершкове масло, сметана, тверді сири, яйця. Холестерин необхідний в організмі, адже виконує багато функцій, зокрема входить у склад оболонок всіх клітин, бере участь в утворенні гормонів та обміні вітамінів.


Чому високий рівень холестерину є небезпечним?
У крові холестерин сполучається з білками, утворюючи ліпопротеїни і так транспортується до різних клітин і тканин. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) відкладаються на стінках судин, сприяючи утворенню так званих атеросклеротичних бляшок. Саме тому ЛПНЩ отримали назву «поганого» холестерину. На противагу їм в крові є ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), які діють абсолютно протилежно: очищують стінки судин від надлишку холестерину, транспортуючи його назад у печінку, звідки він виводиться з організму. Тому ЛПВЩ прийнято вважати «хорошим» холестерином. ЛПВЩ сповільнюють розвиток атеросклерозу і чим їх більше тим краще. Зниження ЛПВЩ навіть при нормальному рівні холестерину призводить до прогресування атеросклерозу.


Який рівень холестерину нормальний?

  • Загальний холестерин <5,0 ммоль/л;
  • ЛПНЩ < 3,0 ммоль/л; • ЛПВЩ > 1,0 ммоль/л у жінок; > 1,2 ммоль/л у чоловіків;
  • Тригліцериди < 1,7 ммоль/л;


Якщо показники виходять за вказані межі, то ризик розвитку атеросклерозу з усіма його наслідками зростає. Пам’ятайте, атеросклероз не виникає раптово, він розвивається роками, і навіть якщо ви вважаєте себе абсолютно здоровим не виключено, що протягом наступних 10 років ви перенесете інфаркт міокарда чи інсульт.