Як правильно виміряти свій рівень артеріального тиску?

Знати свій рівень артеріального тиску необхідно кожному. Адже підвищений артеріальний тиск є одним з основних факторів ризику розвитку таких грізних серцево-судинних ускладнень як інфаркт та інсульт. Але для того щоб отримати правильний результат важливо дотримуватися певних рекомендацій при вимірюванні тиску в домашніх умовах.

Найбільш розповсюдженим методом вимірювання артеріального тиску є аускультативний з накладанням манжети на плече та використанням спеціальних приладів – тонометра та фонендоскопа.

  • Вимірювання артеріального тиску краще здійснювати в сидячому положенні на стільці (спина опирається на спинку стільця), ноги повинні бути розслабленими. Руку необхідно повністю розслабити, зігнути в ліктьовому суглобі, зручно розташувати її на столі та тримати нерухомо до кінця вимірювання. При необхідності артеріальний тиск можна вимірювати у положенні стоячи або лежачи.
  • Важливо розмістити манжетку на рівні серця (посередині плеча), щоб її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець. Розміри манжети повинні відповідати розміру руки. Для пацієнтів з надмірною вагою існують спеціальні манжети більшої ширини і довжини. Руку потрібно звільнити від одягу, він не повинен стискати плече та передавлювати судини.
  • Розташуйте стетоскоп у ліктьовій ямці над плечевою артерією. Не нижче! Якщо ж Ви використовуєте манжетку з вмонтованим стетоскопом, то його плоский диск треба розташувати над плечевою артерією, на два пальці вище ліктьового згину.
  • Повітря в манжету необхідно накачувати швидко за допомогою груші, попередньо закривши клапан. Нагнітати повітря необхідно вище передбачуваного систолічного артеріального тиску (на 20 -30 мм рт ст.). Припинивши роздувати манжетку, Ви не повинні чути ніяких звуків у стетоскопі.
  • Повільно випускайте повітря із манжетки, так, щоб тиск знижувався на 2-3 мм рт. ст. за 1 секунду. Запам’ятайте показники, які відповідають появі перших почутих звуків, так званих тонів Короткова — це систолічний тиск або верхній. Продовжуйте випускати повітря з манжетки. Запам’ятайте показник, коли тони Короткова зникають — це діастолічний тиск або нижній.
  • Запишіть показники систолічного і діастолічного тиску, наприклад, 130/80 мм рт.ст. Повторіть вимірювання через декілька хвилин для того, щоб упевнитися у правильності отриманих результатів. Пам’ятайте, що тиск може коливатися.

Артеріальний тиск на правій та лівій руці може відрізнятись на 5-10 мм рт.ст., це не є патологією, а залежить лише від анатомії судин у Вашому тілі.

Якщо Ваш рівень артеріального тиску є вищим 140/90 мм рт.ст. обов’язково зверніться до лікаря!