Інфаркт міокарда

 • Що таке інфаркт міокарда
 • Причини виникнення інфаркту міокарда
 • Як запідозрити інфаркт міокарда
 • Перша допомога та лікування інфаркт міокарда
 • Профілактика

Що таке інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда – одна із провідних причин смерті в Европі. В США кожні 29 секунд виникає інфаркт міокарда і кожну хвилину людина від нього помирає. Серед жінок гострий ІМ відзначають приблизно в 2 рази рідше. Відповідно до офіційної статистики, міське населення хворіє частіше, ніж сільські жителі. Інфаркт міокарда частіше виникає у людей похилого віку, а в останні роки він вражає все більш молоде населення, тому старіння невпинно веде до росту числа інфаркт міокарда і смертності, а неуважне ставлення до свого здоров’я вже з молодих років, підвищує ймовірність виникнення інфаркт міокарда в майбутньому.

Інфаркт міокарда являє собою змертвіння серцевого м’яза, як наслідок незворотної ішемії в результаті відносного або абсолютного недостатнього надходження крові. До інфаркту міокарда приводить гостра закупорка просвіту коронарної артерії тромбом, набряклою атеросклеротичної бляшкою.

Причини виникнення інфаркту міокарда

Серед причин, що спричиняють розвиток гострого інфаркт міокарда , перше місце займає атеросклероз. Також розрізняють «великі» та «малі» фактори ризику.
До «великих» факторів ризику відносять :

 • гіпер- і дисліпопротеїнемію
 • артеріальна гіпертензія
 • тютюнопаління
 • низьку фізичну активність
 • порушення вуглеводного обміну (особливо цукровий діабет II типу)
 • ожиріння

вік пацієнта старше 50 років (середній вік госпіталізованих хворих із гострим
інфаркт міокарда в Італії — 67 років).
До «Малих» факторів відносять: подагру, псоріаз, дефіцит фолієвої кислоти та ін.

Як запідозрити інфаркт міокарда?

Класичні скарги на інфаркт міокарда – сильний давлячий, пекучий або стискаючий біль в грудній клітці, який може віддавати, найчастіше, в ліву руку, а також в нижню щелепу, ліву лопатку, мочку лівого вуха, шию, праву руку, плече, спину, ділянку шлунка, що супроводжується страхом смерті. Відчуття нагадують стенокардію (грудну жабу), але бувають більш сильними та довготривалими, більше 20 хвилин, що не проходять після відпочинку або триразового прийому нітрогліцерину через кожні 5 хв. Також можлива поява холодного поту, головокружіння, болю голови, слабкості, відчуття серцебиття, біль в животі, нудота, блювота, ці скарги можна сплутати з отруєнням або раптовим загостренням хронічних захворювань травної системи.

Перша допомога та лікування інфаркт міокарда

Необхідна термінова госпіталізація хворого. До приїзду швидкої допомоги необхідно дати хворому нітрогліцерин (від однієї до кількох таблеток з інтервалом 5-6 хвилин). Валідол у цих випадках неефективний. У стаціонарі можливі спроби відновлення прохідності коронарних судин (розплавлення тромбів за допомогою стрептокінази, стретодекази, альвезін, фибринолизина та ін, введення гепарину, термінове хірургічне втручання – невідкладне аорто-коронарне шунтування). Обов’язкові знеболюючі препарати (наркотичні анальгегікі, анальгін і його препарати, можливий наркоз закисом азоту та ін, перидуральна анестезія – введення знеболюючих речовин під оболонки спинного мозку), застосовується нітрогліцерин (внутрішньовенно і всередину), антагоністи кальцієвих каналів (верапаміл, ніфедипін, сензіт) , бетаадреноблокатори (обзідап, анаприлін), антиагреганти (аспірин), проводять лікування ускладнень. Велике значення має реабілітація (відновлення стабільного рівня здоров’я і працездатності хворого). Активність хворого в ліжку – з першого дня, присадка – з 2-4 дня, вставання і ходьба – на 7-9-11 дні. Терміни та обсяг реабілітації підбираються строго індивідуально, після виписки хворого зі стаціонару вона завершується в поліклініці або санаторії.

Профілактика

Від деяких факторів ризику (стать і спадковість) нікуди не дітися. Зате всі інші цілком піддаються нашим зусиллям! Підтримуйте в нормі артеріальний тиск, а також слідкуйте за погодою – наприклад, для людей з підвищеним артеріальним тиском небезпечними є спека і магнітні бурі.
Нормалізуйте рівень цукру в крові.
Більше рухайтеся! Зовсім не обов’язково «бігати від інфаркту», досить гуляти на свіжому повітрі не менше 5-6 кілометрів на день.
Дуже важливо кинути палити – це один з найбільш «агресивних» чинників ризику.
Постарайтеся скинути зайву вагу. Яким повинен бути нормальний вага? Давайте порахуємо: свою вагу в кілограмах розділите на ріст в метрах, зведений у квадрат. Отримане число називається індексом маси тіла. Потрібно прагнути до того, щоб він не перевищував 25. Харчування має бути з мінімальним вмістом тваринних жирів і холестерину. Більше овочів і фруктів. Замість жирної свинини – біле м’ясо птиці, вершкове масло замініть соняшниковою, сало – рибою. Така дієта дозволяє знизити не тільки рівень холестерину, але і витрати.