Інсульт – від симптомів до попередження

Що таке Інсульт

Інсульт – це важке і дуже небезпечне порушення мозкового кровообігу, що в підсумку викликає загибель мозкової тканини, через нестачу необхідного харчування в головному мозку, в результаті чого пошкоджується мозок і відбувається закупорка або розриви судин мозку.

Причини інсульту

Найбільш поширена причина інсульту – церебральний тромбоз, закупорка згустком крові (тромбом) артерії, що постачає головний мозок. Виникає такий згусток (бляшка) найчастіше при атеросклерозі.

Ще одна причина інсульту – крововилив у мозок, внутрішня кровотеча в головному мозку. Артерія головного мозку, вражена хворобою, може розірватися (лопнути) і просочити кров’ю довколишні тканини головного мозку. Клітини, що живляться цієї артерією, виявляються не в змозі отримувати кров і кисень.

Крововилив же в мозок найімовірніше відбувається, коли у хворого відзначається одночасно атеросклероз і високий кров’яний тиск.

Іншими словами, причиною інсульту є пошкодження нервових клітин, розташованих в головному мозку і контролюючих всі функції людського організму. І такі ушкодження, а точніше, загибель нервових клітин, наступають внаслідок гострого порушення кровообігу в тому чи іншому відділі мозку, коли його високоактивні клітки раптом перестають отримувати необхідне і достатнє для них кількість крові. В результаті кров по судинах не тече, клітини мозку гинуть, команд до відповідних м’язів не надходить, що в підсумку призводить до паралічів, розладів зору, мови та інших неврологічних порушеннях.

Коли слід негайно звернутися до лікаря?

Якщо Ви помітили будь-яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку медичну допомогу. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми інсульту починають зникати. Чим пізніше почати лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку та виникнення інвалідності. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту, необхідно доставити хворого в лікарню протягом 60 хвилин від появи перших симптомів.

Що можна зробити під час очікування швидкої?

 • Почніть штучне дихання рот у рот, якщо у людини зупинилося дихання
 • При виникненні блювоти поверніть голову хворого на бік, щоб запобігти потраплянню блювотних мас в легені
 • Не давайте хворому їсти і пити

Фактори ризику

Багато факторів можуть збільшити ризик розвитку інсульту. Деякі з цих факторів також збільшують ризик розвитку захворювань серця. Фактори ризику інсульту включають:

 • Наявність особистого або сімейного анамнезу інсульту, інфаркту або транзиторної ішемічної атаки
 • Вік 55 років і старше.
 • Високий кров’яний тиск. Ризик інсульту починає рости з ростом артеріального тиску вище 115/75 мм рт.ст.
 • Високий рівень холестерину – загальний рівень холестерину вище 5,2 ммоль / л.
 • Куріння сигарет або пасивне куріння.
 • Діабет.
 • Надмірна вага (індекс маси тіла від 25 до 29) або ожиріння (індекс маси тіла від 30 і вище).
 • Відсутність фізичної активності.
 • Серцево-судинні захворювання, у тому числі серцева недостатність, вада серця, серцеві інфекції або порушення серцевого ритму.
 • Використання протизаплідних таблеток або гормональної терапії, які включають естроген.
 • Вживання алкоголю.
 • Використання наркотиків.

Перша допомога при інсульті

При інсульті найдорожчими є перші хвилини і години захворювання, так як саме в цей час медична допомога може бути найбільш ефективною.

У першу чергу хворого необхідно зручно укласти на ліжко і розстебнути одяг, дати достатній приплив свіжого повітря. Видалити з рота протези, блювотні маси. Голова, плечі повинні лежати на подушці, щоб не було згинання шиї і погіршення кровотоку по хребетних артеріях. Потрібно хворого доставити до лікарні якнайшвидше, адже клітини головного мозку дуже чутливі до кисневого голодування і швидка реакція родичів та вправні дії медперсоналу можуть звести до мінімуму наслідки інсульту.

Як попередити інсульт

Основне значення для попередження інсульту мають виявлення своїх факторів ризику, виконання рекомендацій лікаря та прийняття здорового способу життя. Якщо у вас був інсульт або транзиторна ішемічна атака, ці заходи також допоможуть уникнути повторного. Загалом, здоровий спосіб життя означає:

 • Контроль високого кров’яного тиску (гіпертонії). Якщо у вас був інсульт, зниження артеріального тиску допоможе запобігти подальшим транзиторним ішемічним атакам або інсульту. Управління стресом, підтримка нормальної ваги, обмеження вживання солі і алкоголю дозволять тримати кров’яний тиск під контролем. Додавання більшої кількості калію в свій раціон також може допомогти. На додаток до рекомендацій щодо зміни способу життя, ваш лікар може призначити ліки для лікування високого кров’яного тиску, такі як діуретики, антагоністи кальцію, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ) та блокатори рецепторів ангіотензину.
 • Зниження рівня холестерину і насичених жирів у вашому раціоні. Коригування свого раціону та вживання статинів необхідні для зниження рівня холестерину.
 • Відмова від куріння. Куріння підвищує ризик інсульту для курців і некурців, що піддаються пасивному курінню. Припинення паління знижує ризик – через кілька років після відмови від куріння.
 • Контроль діабету. Ви можете керувати діабетом за допомогою дієти, фізичних вправ, контролю ваги і лікування.
 • Підтримка здорової ваги. Надмірна вага сприяє іншим факторам ризику розвитку інсульту, таким як високий кров’яний тиск, серцево-судинні захворювання і діабет. Втрата ваги може знизити кров’яний тиск і поліпшити рівень холестерину в крові.
 • Дотримання дієти, багатої фруктами і овочами. Дієта, яка містить п’ять і більше порцій фруктів чи овочів, може зменшити ризик інсульту.
 • Фізична активність. Аеробні вправи знижують ризик інсульту по-різному. Вправа може знизити кров’яний тиск, підвищити рівень ліпопротеїнів високої щільності (“хорошого” холестерину), а також покращити загальний стан здоров’я кровоносних судин і серця. Це також допомагає втратити вагу, контролювати діабет і знизити рівень стресу. 30 хвилин діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат.