Ожиріння – проблема цивілізації. Чи маєте Ви зайві кілограми?

ВООЗ визнала ожиріння новою неінфекційною “епідемією XXI століття”. За останніми оцінками ВООЗ більше мільярда людей на планеті мають надлишкову вагу.
Ожиріння – це збільшення маси тіла за рахунок жирової тканини. Виникає тоді, коли споживання калорій перевищує їх витрати, тобто людина або надмірно харчується, або мало рухається, але зазвичай присутні обидва фактори.


Причин ожиріння є багато:

  • Генетичні. Діти батьків з ожирінням мають схильність до набуття зайвої маси. Спадковість підвищує ймовірність розвитку ожиріння на 25-30%.
  • Стать. Більшу схильність до ожиріння мають жінки.
  • Вік. У старшому віці легше набрати зайві кілограми та важче з ними боротися.
  • Гіподинамія (або малорухливий спосіб життя). Тут виникає одне з так званих «хибних кіл». Через гіподинамію набираються зайві кілограми, розвивається ожиріння, а в наслідок надмірної маси стає важко рухатися і це сприяє поглибленню гіподинамії.
  • Спосіб харчування, зокрема раціон багатий жирами
  • Науково-технічний прогрес: забезпечення транспортом, життя в комфортних умовах, багато часу проведеного перед телевізором чи комп’ютером, легкодоступні продукти – все це сприяє збільшенню маси тіла
  • До причин ожиріння відносяться й ендокринологічні захворювання, такі як гіпотиреоз, хвороби надниркових залоз, ЦНС, вживання деяких медикаментів, таких як глюкокортикостероїди.


Ожиріння є одним із основних факторів ризику розвитку серцево-судиних захворювань. Тобто, надмірна маса тіла сьогодні може призвести до розвитку інфаркту міокарда чи інсульту в майбутньому. Ожиріння сприяє розвитку артеріальної гіпертензії. Згідно з даними Фремінгемського дослідження кожні зайві 4,5 кг збільшують систолічний артеріальний тиск на 4,4 мм рт.ст. Крім того внаслідок порушення обміну розвивається таке явище як дисліпідемія – це порушення співвідношення між різними фракціями холестерину (між так званим «хорошим та поганим» холестерином),що веде до формування атеросклерозу, ІХС та її ускладнень.


Як же визначити, чи у Вас є надмірна маса? Важливим є співвідношення між масою та зростом. Це так званий ІМТ, який розраховується:

(Ваша маса у кг)/(Зріст в метрах,який підносимо до квадрату)


В нормі ІМТ є від 18,4 кг/м2 до 24,9кг/м2. ІМТ в межах 25-29,9 кг/м2 свідчить про надмірну масу тіла. Це ще не ожиріння, але якщо ви не скорегуєте свій спосіб життя то найближчим часом воно розвинеться .


Коли ІМТ >30 кг/м2 – мова вже йде про ожиріння.

Відповідно:
30-34,9 кг/м2 І ступінь;
35-39,9 кг/м2 ІІ ступінь;
40 кг/м2 і більше ІІІ ступінь;

Важливим антропометричним показником є окружність талії. Загалом існує 2 типи ожиріння: верхній тип ( яблучко), коли жирова тканина відкладається в ділянці талії; нижній тип( груша), коли жир сконцентрований на сідницях. Власне ожиріння по чоловічому типу або так зване абдомінальне ожиріння більше чітко пов’язане із захворюваністю та смертністю, ніж други тип. Отже про абдомінальне ожиріння говоримо, коли у жінок обвід талії > 88см, а у чоловіків > 102см.


Як бачимо, чи є у Вас надмірна маса можна визначити за допомогою нескладних математичних розрахунків та сантиметрової стрічки.