В рамках програми ВОЛИНЬКАРД розпочато обстеження населення сільської місцевості

21.02.2013 в межах проведення наради із головами місцевих рад області обговорено можливості та визначено шляхи проведення скринінгу для виявлення серцево-судинного ризику серед населення сільської місцевості.

Як продемонстрували попередні результати обстеження очільників місцевих громад Волині, ситуація є не втішною. Зі 179 лідерів місцевих громад, які зголосились на обстеження щодо індивідуального серцево-судинного ризику, та вважали себе практично здоровими, у більш ніж половини виявлено артеріальну гіпертензію. Кожен четвертий обстежений чоловік курить. Найгіршою виявилась ситуація із рівнем загального холестерину та його атерогенних фракцій. Підвищений рівень цих показників виявлено у 80% осіб, без істотної різниці між чоловіками та жінками. Високим є також рівень ожиріння. Кожен третій учасник обстеження мав рівень глюкози крові на верхній межі норми, що насторожує відносно предіабетичного стану. Важливо, що жоден із обстежених раніше ніколи не визначав рівня холестерину крові. А 90% осіб, у яких виявлено артеріальну гіпертензію, до даного обстеження не підозрювали про наявність останньої у них. Нагадаємо, що підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень холестерину, куріння, ожиріння та недостатня фізична активність (активний рух менше 30 хв/добу) є основними чинниками, що призводять до розвитку ішемічної хвороби серця, в тому числі й інфаркту міокарда, які є життєво небезпечним захворюванням. Дане обстеження наочно показало, що незнання про проблеми зі здоров’ям, не виключає цих проблем. До слова, стан свого здоров’я обстежені голови місцевих рад оцінили в середньому на 80% зі 100%.

«Таким чином, екстраполюючи ситуацію на громаду, на жаль, доводиться припустити, що ситуація є подібною. Нагадаємо, що одним із основних завдань ВОЛИНЬКАРДу є виявлення жителів області, які мають високий та дуже високий ризик розвитку серцево-судинної патології з метою активного спостереження за ними та корекції виявлених факторів ризику, щоб попередити розвиток інфаркту, інсульту, чи раптової серцевої смерті» – підсумував керівник програми ВОЛИНЬКАРД професор Андрій Ягенський.img119

Із 25.02.2013 в рамках ВОЛИНЬКАРДу, за підтримки Обласної державної адміністрації, а також із залученням лабораторії «Synevo», розпочато поглиблене вивчення ситуації з серцево-судинними захворюваннями та ризиком їх виникнення серед населення Маневицького району. На черзі, інші райони області, що активно зацікавились даною проблемою та прагнуть змінити ситуацію на краще (Горохівський, Іваничівський, Турійський).

Пам’ятаймо, що одним із основних механізмів збереження «здорових сердець» волинян є саме профілактика, попередження хвороби, шляхом виявлення та усунення факторів ризику. За статистичними показниками (а від серцево-судинних захворювань щороку помирає 67% жителів Волині) стоять життя наших з Вами рідних, друзів, знайомих. Зусилля докладені до збереження цих життів є неоціненними. Змінити усталений світогляд та відношення громади до свого здоров’я нелегко. Але спільними активними діями можна реально покращити ситуацію та зберегти тисячі життів волинян.