Стрес – що варто знати?

Звичайно стрес, потрібен людині, адже він підтримує у тонусі, змушує активно діяти та приймати важливі рішення. Але коли рівень стресів зростає, це може мати згубний вплив на здоров’я та благополуччя.

Що ж таке стрес?

Цьому поняттю є багато визначень. Словник каже – це неспецифічна захисна реакція організму у відповідь на несприятливі подразники навколишнього середовища. Ця реакція включає сильне інтелектуальне, емоційне та фізичне напруження. Причини , які викликають стрес – різноманітні. Від подразників зовнішнього середовища до психосоціальних факторів, до яких відносяться особливості характеру людини , її професія, щоденне оточення і т.д.

Як стрес впливає на організм?

Коли людина стикається зі стресовою ситуацією – в кров виділяються так звані «гормони стресу», включаючи адреналін. Ось чому пришвидшується серцебиття, підвищується артеріальний тиск, покращується кровопостачання м’язів. Організм знаходиться в стані, який можна охарактеризувати «боротьба або втеча». У первісному ладі це мало неабияке значення, адже випадкова загроза могла коштувати життя і необхідно було вибирати – боротися чи втікати.

В наш час така готовність організму відповісти на подразник часто є надмірною, так би мовити, організм готує себе до подій, які не відбуваються і тим самим виснажує себе. В кожному окремому випадку вплив стресу проявляється по різному. Це можуть бути розлади сну, біль голови, дискомфорт у грудній клітці, роздратованість, тривожність, переїдання, діарея, нудота. Стрес погіршує перебіг вже існуючих захворювань серцево-судинної, дихальної, нервової систем, органів шлунково-кишкового тракту.

Яким чином боротися зі стресом?

Зменшити кількість стресових ситуацій у сучасному шаленому темпі життя практично неможливо, але навчитися правильно і з мінімальною шкодою для здоров’я відповідати на них – просто необхідно.


Що ж робити?

  •  Найкращий спосіб у боротьбі зі стресом – фізична активність. Попри позитивний вплив спорту на серцево-судинну систему, image002 ренування допоможуть покращити настрій, стати психологічно та фізично стійкішим.
  • Заручіться підтримкою друзів чи родичів, з якими можна обговорити ту чи іншу проблему і які вас добре розуміють.
  • Допоможуть зняти напруження релаксуючі методики, дихальні вправи, йога та медитація.
  • Їх доповнить курс масажу.
  • Послабити вплив стресу допоможе улюблене хобі або ж просто приємне проводження вільного часу – читання книг, музика, тепла ванна, перегляд фільму, прогулянка з домашнім улюбленцем.
  • Якщо ж самостійно справитись зі стресом не вдається – варто звернутися за допомогою до професіонала (психотерапевта).


Як бачите – шляхів подолати або ослабити вплив стресу на здоров’я чимало, тому обирайте свій і будьте готовими до всього.