Чому людина хропить мало хто серйозно задумується

Чому небезпечний храп.

Чому людина хропе мало хто серйозно задумується, як і про те, що хропіння є надзвичайно шкідливим для організму. Сам по собі храп не є небезпечним, але причини які його викликають і те що відбувається внаслідок храпу може викликати багато проблем зі здоров’ям. В хропунів частіше за інших відмічається підвищений артеріальний тиск, аритмія, ішемічна хвороба серця та інсульти. За даними статистики від храпу страждає кожна 5 доросла людина віком старше 30 років і кожна 11-та дитина. Частіше хропуни це чоловіки з надлишковою масою тіла.

Спробуємо розібратися, чому виникає храп? Наша ротова порожнина та глотка складаються з м’язів, які під час сну разслабляються (просвіт дихальних шляхів звужується) і можуть змикатися. Це утруднює потік повітря і призводить до утворення характерного звуку, який ми привикли називати храпом. Але вся проблема навіть не у неприємних звуках які виникають, створюючи дискомфорт перш за все оточуючим, а в тому, що такі люди під час сну знаходяться в стані кисневого дефіциту, оскільки в організм не надходить достатня кількість повітря. Момент, коли повітря не надходить в легені, називається апное – це своєрідна зупинка дихання тривалістю > 10 секунд. Уявіть, за одну ніч таких епізодів може бути від 10 до 500, в залежності від важкості захворювання. Не важко порахувати скільки часу за ніч людина, яка хропе, не отримує життєво необхідний кисень. Крім того, під час таких короткотривалих зупинок дихання ризик раптової смерті зростає майже у 2 рази.

Храп можуть спричинити:

 

  • викривлення носової перегородки, вузькі носові ходи;
  • порушення прикусу (зокрема, зміщена маленька нижня щелепа);
  • простуда, нежить, поліпи в носі;
  • збільшені мигдалики;
  • ожиріння;
  • куріння та вживання алкоголю;
  • прийом медикаментів перед сном, які викликають сухість носоглотки.

 

Крім храпу під час сну з епізодами апное такі люди мають сонливість в денний час, ознаки роздратування, загальну слабкість, порушення пам’яті, збільшення частоти сечовиділення вночі, зниження потенції, та ін.

Для того щоб визначити ступінь важкості і кількість зупинок дихання за ніч проводиться спеціальне дослідження – полісомнографія. Суть методики в тому, що до пацієнта прикріпляються датчики, які реєструють певні показники протягом всього сну. Таким чином можна визначити частоту дихання, рівень артеріального тиску та серцебиття, кількість і тривалість епізодів зупинки дихання.

Закривати очі на цю проблему звичайно ж не можна, особливо, якщо у вас є періоди зупинки дихання під час сну. Існують загальпрофілактичні заходи, що допомагають боротися з легкими формами храпа й попереджують розвиток апноє. Це: зниження маси тіла, дотримання гігієни сну, позиційне лікування (тобто корекція положення тіла уві сні), відмова від куріння та медикаментів, що погіршують процеси нічного дихання (снодійні препарати і транквілізатори), зменшити вживання алкоголю.

Використовують також медикаментозне лікування храпу або навіть хірургічна операція. Крім того, існує методика із застосуванням Сіпап-Терапії, яка показала позитивні результати в багатьох випадках. Суть її в тому, що за допомогою спеціальних засобів створюється певний тиск повітря в дихальних шляхах, що нормалізуєп подих і забезпечує надходження кисню в легені.